Kursa sadaļas

    1. Prokrastinācija_Video lekcija

    1. Prokrastinācijas stila novērtējuma anketa

    1. Prokrastinācijas stilu raksturojumi

    1. Prokrastinācijas pārvarēšanas rekomendācijas_BA

    2. Prokrastinācijas pārvarēšanas rekomendācijas_KR RA

    3. Prokrastinācijas pārvarēšanas rekomendācijas_PĀ UZ

    4. Prokrastinācijas pārvarēšanas rekomendācijas_PE

    5. Prokrastinācijas pārvarēšanas rekomendācijas_SA

    6. Prokrastinācijas pārvarēšanas rekomendācijas_SP

    1. Prokrastinācija un psihiskā un fiziskā veselība

  • 10 nodarbības

Lektore

Inese Elsiņa

PhD

Sertificēta klīniskā un veselības psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapijas virziena (KBT) psihoterapeite, zinātnes doktore psiholoģijā (PhD). Vairāku gadu profesionālā pieredze darbā psihiskās veselības jomā. Zinātnisku un populārzinātnisku rakstu autore, lekciju un kursu par psihiskās veselības tēmām lektore.

Par tēmu

Ikviens no mums vismaz reizi dzīvē ir sastapies ar veicamo uzdevumu atlikšanu uz pēdējo brīdi vai pat nokavējis to termiņu. 

Šad tad atlikt darāmo uz vēlāku laiku nevienam nevar nākt par sliktu. Taču bieža un regulāra darāmā atlikšana, t.s. hroniska prokrastinācija, var kļūt par būtisku problēmu. 

Hroniska atlikšana negatīvi ietekmē ne tikai cilvēka darba efektivitāti un produktivitāti, bet arī psihisko veselību. Atliekot, cilvēks parasti nejūtas mierīgs un relaksēts. Paaugstinās trauksme, pastiprinās vainas izjūta, kauns, dusmas uz sevi, vilšanās sevī. Var nozīmīgi ciest arī attiecības, jo citi var gaidīt no cilvēka kāda uzdevuma izpildi.

Kāpēc efektīvs laika un darba menedžments ir novecojusi pieeja prokrastinācijas izpratnē un nav atslēga uz prokrastinācijas pārvarēšanu? Tāpēc, ka prokrastinācija ir psiholoģisks fenomens, kas var tikt risināta, cilvēkam padziļināti izprotot savu uzvedību ietekmējošos psiholoģiskos aspektus.

Savā profesionālajā ikdienā, iepazīstot daudzu cilvēku dzīves stāstus, esmu aplūkojusi prokrastināciju no daudziem psiholoģijas skatupunktiem. Esmu pārliecinājusies, ka visi zina, ka atlikt nav labi. Tad, kad cilvēks pēdējā brīdī paveic darāmo, parasti uzdod sev jautājumus "Kāpēc es to neizdarīju ātrāk? Tas nebija nemaz tik grūti." Taču, neskatoties uz to, ka mēs zinām, ka atlikšana beigu beigās pārvērtīsies par problēmu, mēs tik un tā to piekopjam. Kāpēc?

Ieguvumi

Prokrastinācijai ir mazs sakars ar plaši izplatīto viedokli par neprasmi plānot un vadīt savu laiku. Profesionālajā ikdienā, strādājot ar plašu klientu loku, esmu ieguvusi gana daudzpusīgu priekšstatu par prokrastinācijas psiholoģiskajiem aspektiem, ar kuriem dalos arī ar Tevi. Piedaloties šajā apmācību kursā, Tu iegūsi:

  • Priekšstatu, kas ir prokrastinācija no psiholoģijas skatupunkta

  • Zināšanas, kas ir prokrastinācijas psiholoģiskie cēloņi

  • Testu, ar kura palīdzību varēsi noteikt savu prokrastinācijas stilu

  • Praktiskas rekomendācijas, kā atbalstīt sevi cīņā ar prokrastināciju

  • Video materiālu, kā arī vērtīgu lasāmvielu par prokrastinācijas stiliem

  • Papildu materiālu, kurā sniegtas rekomendācijas, kā aplūkot prokrastināciju psihiskās veselības kontekstā